Europos pieno tarybos kasmetinė konferencija „Fair Milk“ | Lietuvos pieno gamintojų asociacija

Europos pieno tarybos kasmetinė konferencija „Fair Milk“

2019 m. spalio 12 d. Libramonte, Belgijoje vyko 6-oji tarptautinė „Fair Milk“ („Sąžiningo pieno“) konferencija. Šįkart išties ypatingas įvykis: pirmą kartą Afrikos ir Europos pieno augintojai susirinko švęsti sėkmingų pieno gamybos skatinimo projektų. Apdovanodami „Auksine Faironika“, jie taip pat išreiškė ypatingą padėką politikams, žurnalistams ir kolegoms už išskirtinį atsidavimą sąžiningumui.

„Fair Milk“ yra Europos pieno tarybos sukurta sąžiningo pieno koncepcija – pačių Europos pieno tarybos narių skirtingose valstybėse naudojamas „Fair Milk“ prekės ženklas kviečia vartotojus mokėti sąžiningą kainą už pieną, ir užtikrina, kad sąžininga dalis už parduotus pieno produktus atitektų ūkininkams. Konferenciją organizavo Europos pieno taryba kartu su Belgijos kooperatyvu „Fair Milk Fairebel“, kuris jau 10 metų skaičiuoja savo istoriją su teisingomis pieno kainomis vietos pieno gamintojams.

Belgai padėjo išvystyti „Fairefaso“ - ūkininkų pieno prekės ženklą, kurį sėkmingai pateikė rinkai Vakarų Afrikos Burkina Faso gamintojai. „Fair Milk“ prasidėjo 2006 m. Austrijoje ir šiuo metu „Fair Milk“ ženklo pieno produktai parduodami jau 7 Europos ir 4 Afrikos kontinento valstybėse.

Lietuvoje „Fair Milk“ prekės ženklo produktus galėtų gaminti ūkininkų valdomi kooperatyvai. LPGA nuolat teikia pasiūlymus, kaip „Fair Milk“ koncepcija galėtų veikti Lietuvoje ir prisidėti prie sąžiningesnio galių balanso tarp pieno tiekimo grandinės dalyvių.

Šiuo metu Europos pieno taryba plečia „Fair Milk“ koncepciją į Afrikos kontinentą. Afrikos valstybių pieno gamintojai kenčia nuo pieno produktų perprodikcijos Europos Sąjungoje, kuri dempinguoja vietinius pieno produktus ir neleidžia patiems Afrikos pieno gamintojams išsilaikyti iš pieno gamybos. Tad Europos pieno taryba padeda įvairiose šalyse – Burkina Fase, Senegale, Nigerijoje ir kt. – diegti „Fair Milk“ koncepciją, kuri padėtų gauti už žaliavinį pieną sąžiningą kainą ir išsilaikyti iš pieno gamybos savo krašte.

Lietuvai, kur pieno gamintojams mokama žemiausia ES pieno supirkimo kaina, šis projektas, tikėtina, taip pat būtų labai naudingas bei padėtų pieno supirkimo kainoms atsigauti, o ūkininkams užtikrintų sąžiningą pieno produktų kainos dalį.

Europos pieno tarybos ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos informacija