Lietuvos žemdirbių protestas dėl nevienodų ES išmokų | Lietuvos pieno gamintojų asociacija

Lietuvos žemdirbių protestas dėl nevienodų ES išmokų

Lietuvos žemės ūkio taryba (kurios narės yra Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos grūdų augintojų asociacija, Lietuvos pieno gamintojų asociacija) kartu su kolegomis Latvijos ir Estijos žemdirbių organizacijomis Briuselyje surengė piketą, reikalaudami didesnių tiesioginių išmokų.

Piketą Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prašymu parėmė ir palaikė Europos pieno taryba. Briuselyje dalyvavo Belgijos, Prancūzijos, Danijos, Nyderlandų ūkininkai – Europos pieno tarybos nariai.

Susirinkusius žemdirbius aplankė LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, su protestuotojais taip pat susitiko Estijos premjeras Juris Ratas (Jüri Ratas) ir Latvijos premjeras Maris Kučinskis (Māris Kučinskis). Po protesto akcijos Lietuvos ūkininkų delegacija susitiko su europarlamentaru Broniu Rope.

Akivaizdu, kad dėl dabartinės BŽŪP 2013 m. vienbalsiai priimtas Europos Vadovų Tarybos susitarimas, kad „vėliausiai iki 2020 m. visos valstybės narės turėtų pasiekti bent 196 Eur už hektarą dabartinėmis kainomis“, nebus įgyvendintas. O pasiūlymai, pateikti 2021-2027 m. laikotarpiui, ir toliau nepadės išspręsti nesąžiningo tiesioginių išmokų paskirstymo klausimo.

Baltijos šalių ūkininkų tiesioginės išmokos siekia vos 60 proc. ES tiesioginių išmokų vidurkio, o jų gamybos sąnaudos sudaro atitinkamai 129 proc. (Estijoje), 112 proc. (Lietuvoje) ir 113 proc. (Latvijoje). Be to, Baltijos šalių ūkininkai turi laikytis tų pačių aplinkos apsaugos reikalavimų, gyvūnų gerovės ir maisto saugos standartų, kaip ir kitų ES valstybių narių ūkininkai, negaudami už tai analogiškų kompensacijų.

Remiantis BŽŪP reformos pasiūlymais, kuriuos Europos Komisija pateikė 2018 m. birželio mėn., akivaizdu, kad iki 2027 m. Baltijos šalių žemdirbių tiesioginės išmokos tesiektų tik 77 proc. ES vidurkio. Trijų Baltijos šalių žemdirbiai ragina Europos institucijas siekti 100 proc. teisingumo.

Džiugu, kad Baltijos šalių siekius dėl sąžiningų ES tiesioginių išmokų palaikė ir senbuvių ES šalių ūkininkai, suprasdami nevienodas konkurencijos sąlygas ir prieš jas solidariai protestuodami.

Į protesto akciją Lietuvos žemdirbiai vyko 4 autobusais: po 1 nuo Lietuvos ūkininkų sąjungos, Lietuvos pieno gamintojų, Lietuvos grūdų augintojų ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijų.

Lietuvos pieno gamintojų asociacija akcijos išlaidas padengė iš nuosavų lėšų bei aukų.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vardu dėkojame už paramą: AB „Lytagra“, UAB „Marijampolės pieno konservai“, AB „Kauno grūdai“, AB „Vilkyškių pieninė”, UAB „Biovela group“, Kooperatinei bendrovei „GO QUALITY“, AB „Rokiškio sūris“, UAB „LitaMilk“, TŪB „Repulsus“, AB „Krekenavos agrofirma“, Pauliukų ŽŪB (Jonavos r.), Smilgių ŽŪB ir Padovinio ŽŪB (Marijampolės sav.), ŽŪB „Ginkūnų agrofirma“ (Šiaulių r.), ŽŪB Atžalynas (Alytaus r.), ŽŪB „Žvirbloniai“ (Pakruojo r.).

Pieno gamintojams: Snieguolei Radvinskienei (Šilutės r.), Remigijui Kelneriui (Pagėgių sav.), Sigitui Razvadauskui (Ukmergės r.), Egidijui Dubakai ir Birutei Čeponienei (Ignalinos r.), Aurimui Žaliui (Anykščių r.) Alvydui Overlingui (Šilalės r.), Pauliui Pocevičiui (Mažeikių r.).

 

Akcijos video --->