Liepos 5 d. VDU žemės ūkio akademijoje vyko Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos posėdis.
Jame buvo numatyta diskutuoti daug klausimų, bet dėl ŽŪM nenoro kalbėtis su žemdirbiais iš jų nebuvo nė vieno atstovo. Todėl numatytais klausimai „Dėl priemonės „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas““, „Dėl ES paramos pieno gamintojas“ bei „Dėl paramos investicijoms į žemės ūkio valdas“ nebuvo diskutuota.
Daugiausia dėmesio buvo skirta esamai situacijai pieno rinkose, bei informacijos pasidalinu iš Europos pieno tarybos generalinės asamblėjos, kuri vyko birželio 22-23 d. Briuselyje. LPGA direktorius Eimantas Bičius pristatė Lietuvos ir ES pieno rinkos situaciją. Europos pieno taryba iškėlė klausimą dėl pieno pardavimo ir supirkimo reguliavimo Europos mastu. „Pasiimti pavyzdį iš Ispanijos ir Europos mastu taikyti jų reguliavimą“, – pridėjo E. Bičius. Ispanijoje įstatymas užtikrina, kad įvairių ūkio produktų, įskaitant pieną, supirkimo kaina nebūtų mažesnė nei gamybos savikaina. Jei toks reguliavimas būtų vykdomas Europos Sąjungoje, kaina galėtų kisti, t. y. nebūtų nustatyta bendra kaina, ji priklausytų nuo šalies ir kistų kas kelis mėnesius.
Pasak Žemės ūkio duomenų centro Gyvūnų produktų apskaitos skyriaus vadovės Julijos Šataitės, metai iš metų galvijų ir karvių mažėja. Vertinant vien 2023 m. duomenis, matomas nežymus padidėjimas – galvijų padaugėjo 1,5 proc., pieninių karvių – 0,5 proc., prie to prisidėjo šių metų veršiavimasis. Šiuo metu pieninės karvės sudaro daugiau nei 34 proc. visų Lietuvoje laikomų galvijų. 1–5 karves laikantys ūkiai sudaro apie 73 proc. visų karvių laikytojų. Nors didžiausią dalį visų karvių laiko 1 proc. laikytojų (jų bandos yra didesnės kaip 100 karvių). Šiais metais ūkiuose, laikančiuose 1–5, 31–50 ir 101–150 karvių, jų mažėjo. „Vieni išėjo iš gamybos, kiti persikėlė į kitą ūkio dydžio kategoriją“, – aiškino J. Šataitė. Pieno pardavimas šiemet, palyginti su praėjusių metų pirmuoju pusmečiu, sumažėjo 2 procentais. 2023 m. pirmąjį pusmetį supirkta 510 tūkst. t pieno iš daugiau nei 11 tūkst. gamintojų. „Visiems ūkiams kaina krenta vienodai“, – duomenų pristatymą užbaigė Julija Šataitė.
Tai pat buvo diskutuota apie peno kokybės tyrimų rezultatų, kurios pristatė UAB „Pieno tyrimai“ direktorė dr. L. Urbšienė, bei kitais aktuliais klausimai. Posėdyje dalyvavo LRS Kaimo reikalų komiteto pirmininkas V.Pranckietis.
Daugiau informacijos „Mano ūkis“ portale