Susitikimas Briuselyje | Lietuvos pieno gamintojų asociacija

Susitikimas Briuselyje

Balandžio 26 d. įvyko Europos pieno tarybos atstovų bei Lietuvos pieno gamintojų asociacijos atstovų susitikimas su Europos Pralamento nariu Broniu Rope. Šio susitikimo esmė – būtinybė rasti skubių sprendimų, kaip suvaldyti pieno krizę ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje.

Lietuvoje pieno supirkimo kainos pradėjo kristi dar praėjusių metų rudenį, bet į pieno gamintojų pastabas Vyriausybė nekreipė dėmesio.

Susitikimo metu su Europos pieno tarybos prezidentu Kjartanu Poulsenu ir direktore Silvia Daberiz Europos Pralamento narys Bronis Ropė išklausė siūlymus, kaip būtų galima suvaldyti pieno krizę Europoje. Susitikimo metu ieškota galimybių, kaip spręsti pieno krizę Lietuvoje, kai ūkininko gaunama kaina už žalią pieną nedengia gamybos kaštų. Parlamentaras akcentavo, kad būtina įvesti ir taikyti lankstų pieno gamybos reguliavimą.

Vienas iš aptartų siūlymų - kuo skubiau kreiptis į ES komisarą, raginant nedelsiant aktyvuoti laikiną pieno rinkos reguliavimo instrumentą. Pasak B. Ropės, ūkininkams skubiai reikalingas aiškus signalas, kad ES institucijos imasi spręsti sektoriuje prasidėjusią krizę. Tokiu atveju ūkininkai būtų tikri, kad pieno sektorius tebėra perspektyvus ir ūkininkai nėra bėdoje palikti vieni.

Pieno gamintojui turi būti mokama kaštus padengianti kaina, antraip jis nematys ilgalaikių perspektyvų dirbti. Jau dabar Lietuvoje priimtas ūkio subjektų perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais įsistatymas, bet panašu, kad praktikoje toks įstatymas neveikia.

Su Europos pieno tarybos atstovais aptartas Ispanijoje veikiantis įstatymas, draudžiantis pirkti ir parduoti produktus už mažesnę kainą nei jų savikaina. Pasak parlamentaro, ūkininkų būrimasis į kooperatyvus šiandien negali būti siūlomas kaip pieno krizės sprendimas, nes sukurti tokius kooperatyvus reikia laiko.

Vertinant tai, kad pieno gamintojo gaunama kaina už žaliavinį pieną nedengia gamybos kaštų, šalies pieno gamintojams būtina gauti finansinę paramą. Lietuvos vyriausybė vietoje reikalingų 40 mln. Eur paramos teišgalėjo skirti 8 mln. Eur. Pieno gamintojų darbas tapo nuostolingas, todėl ūkininkai, siekdami išsilaikyti, prašė Vyriausybės, kad ši užtikrintų bent 40 proc. galutinės pieno produktų kainos dalies.

Su Europos pieno tarybos atstovais buvo aptartas šių metų rudenį planuojamos EMB Generalinės asamblėjos organizavimas Lietuvoje.

Daugiau informacijos portale "Ūkininko patarėjas"